Tejpování = oblepování lidského těla páskami
Kinesiotaping, tejpování, taping.....Všechny názvy vyjadřují v podstatě to samé.
Před pár lety asi nikdo netušil, co by chtěl fyzioterapeut provést, když by Vám řekl, že Vás zatejpuje. Nyní je to metoda velmi žádaná a to nejen u sportovců. Jaké jsou možnosti oblepování lidského těla páskami ("tapy") s terapeutickým záměrem? Jsou to varianty fixační a kinesiotaping.
Tejpování fixační
Dosahuje pouze jediného efektu a to je zpevnění. Metoda již dříve hodně používaná, se dnes jeví jako obsolentní. Fixovat můžeme klouby či svalové skupiny např.: po úrazech. Nevýhoda u pevného tejpování je krátkodobé nošení a především omezení krevní a mízní cirkulace. Schopnost přizpůsobit se pohybu bohužel pevný tejp nemá. Metodou volby je fixační tape bezesporu u stavů vyžadující ortézu s indikací fixace a zachování mírného pohybu.Kineziologický tejp
Velmi často se stává, že klienti přicházejí k nám do Laboratoře pohybu s dlouhotrvajícími obtížemi. My si pak lámeme hlavu, jak jim co nejlépe a nejefektivněji ulevit od jejich obtíží, bolestí. Největší odměnou pro mnoho terapeutů i lékařů je pozitivní reakce na dotaz: "Změnilo se něco od minulé návštěvy?; Došlo ke zlepšení?" V Laboratoři pohybu používáme kinesio tape jako doplněk terapie. Tímto i odpověď, na již zmíněnou otázku výše, je plná nadšení. Klienti zmiňují výrazné zmírnění bolestí, zlepšení citlivosti, snížení spasticity . Dále může dojít k podpoře hojení traumatizovaného stavu tím umožnění zapojení do pohybových aktivit či úpravě postavení nohou a mechanismu kroku. Správným vyšetřením, zhodnocením situace, určením terapeutického cíle a efektu lze již zmíněných výsledků pomocí tejpů dosáhnout.
Jaké je tedy kouzlo kinesiotapu?
Jde hlavně o materiál, z kterého je tejp vyroben. Kinesiotape je elastická páska, kterou lze nejen natáhnout, ale následně, co tah uvolníme, má schopnost smrštění na svůj původní rozměr. Díky správné technice a unikátnosti materiálu - kinesiotapu, dochází k cílenému terapeutickému účinku: snížení otoku, podpoře hojení, zmírnění či úplné vymizení bolesti, centrování a stabilizace kloubů, mobilizace fascií, podpora kolemkloubní struktury jako jsou šlachy a vazy, zmírnění napětí (inhibice) svalových vláken či facilitace ochablého svalstva a jejich funkce.
Klinické stavy, které můžeme kinesiotapem ovlivnit:
- úžinové stavy (syndrom karpálního tunelu)
- parézy
- burzitidy (zánět kloubní burzy)
- impengement syndrom (funkční bolestivé postižení ramenního kloubu)
- vertebrogenní algický syndrom (bolesti páteře)
- zmrzlé rameno
- entezopatie (tenisový loket, golfový loket, ..)
- distorze kotníku, zápěstí, ..
- akutní a aktivní jizvy
- mnoho dalších
Kinesiotape je potřeba chápat jako součást komplexní léčby, sloužící k prodloužení či podpoře efektu Vaší další terapie.
Kontaktní formulář
Komplexně vyšetříme váš pohybový aparát
Diagnostická laboratoř provádějící komplexní vyšetření pohybového aparátu. Provádí se zde celkové digitální vyšetření páteře, postoje, pánve, nohou a tlaku chodidel pomocí diagnostického systému DIERS.
© 2021, Medicaltech s.r.o. – všechna práva vyhrazena
Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek
Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na CMS WebArchitect | SEO a internetový marketing